Debata o Jezusie – przerwa do końca wakacji

Podjąłem decyzję o zamknięciu debaty do września lub nawet października.  Niestety, żaden z weekendowych terminów aż do połowy sierpnia nie odpowiada wszystkim dyskutantom. Uznałem, że w tej sytuacji najlepiej będzie poczekać i podjąć naszą dyskusję już po wakacjach. Dokładny termin podam po uzgodnieniach z moimi rozmówcami.

Mimo, że nasza dysputa o Jezusie i najwcześniejszym chrześcijaństwie zostaje na razie przerwana, uważam, że osiągnęliśmy sporo. Już sama zgoda moich Rozmówców, katolickich uczonych, na tę debatę potwierdziła, że temat wart jest uwagi. Natomiast już podczas samej rozmowy wyłoniło się tyle problemów, tyle pytań, wymagających dalszego poszukiwania odpowiedzi – że nie wyobrażam sobie, abyśmy mogli tej debaty nie kontynuować.

Czy takie spotkania w sieci mogą spowodować, że akademickie obserwacje dotyczące  najwcześniejszego chrześcijaństwa zaczną szerzej docierać do publicznej świadomości w Polsce? Nie organizowałbym takich rozmów, gdybym w to nie wierzył. Jezus historyczny to poza tym taka specyficzna dziedzina, gdzie przy odrobinie dobrej woli znajdzie dla siebie miejsca i głęboko wierzący chrześcijanin, i ktoś na co dzień obojętny religijne, i całkowity ateista – i każdy może znaleźć dla siebie coś fascynującego, coś wnieść i zostać na poważnie wysłuchanym.

Nasza rozmowa to pokazała i to zostało zapisane: czarno na białym. To dobry początek. A przecież to tylko początek! Specjalne forum debatowe didaskalosa zobaczy zapewne jeszcze nie jedną taką debatę. Moją ideę debat podjęło także Warszawskie Studium Filozofii i Teologii, gdzie budowane jest w tej chwili podobne forum. Być może rzeczywiście – jak napisał Piotr Sikora w Tygodniku Powszechnym – takie ponadwyznaniowe dysputy przybliżą w polskim katolicyzmie czas “przebudzenia z dogmatycznej drzemki”? A może, co byłoby jeszcze cenniejsze, zapoczątkują jakiś spokojniejszy styl rozmawiania o religii?

Zobaczymy. Wszystkie informacje – w miarę jak przygotowania kolejnych debat będą się posuwały do przodu – zamieszczę na stronie FB “Debata o Jezusie”.

Dziękuję wszystkim i pozdrawiam.

Komentarze

Przeglądasz debatę akademicką. Aby zobaczyć komentarze, przejdź do dyskusji nad tekstem.